Femina.mk | Женски сајт и форум

Коронавирус во Македонија

 • 1.999
  вкупно случаи +21нови
 • 447
  активни -
 • 1.439
  оздравени +17
 • 113
  смртни случаи -
 • (25 мај) 21 новозаболени од коронавирус во земјата.
 • Вкупниот број на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 е 1.999.
 • Има 17 нови оздравени пациенти, а нема нов смртен случај.
 • Досега, градови во кои има дијагностицирани пациенти се: Скопје, Дебар, Штип, Гостивар, Куманово, Охрид, Кавадарци, Прилеп, Велес, Тетово, Струга, Битола, Гевгелија, Струмица, Крива Паланка, Кочани, Радовиш, Крушево, Пробиштип, Кичево, Неготино, Македонски Брод, Пехчево, Валандово, Виница, Делчево, Кратово, Берово и Свети Николе.

Најнови мерки:

 • За претстојниот празничен викенд: Се забранува движењето почнувајќи од недела, 24 мај, во 11:00 часот до вторник, 26 мај, до 05:00 часот. Во сабота, на 23 мај, забраната за движење останува иста, од 19:00 часот до 05:00 часот наутро.
 • Секој е должен да носи лична заштитна опрема на лицето при движење на јавни места и површини од отворен и затворен тип, на пазари, во јавен превоз и при влез во затворени простори кои претставуваат место на собирање на повеќе лица (државни институции, маркети, продавници, банки, пошти, чекални, здравствени институции и слично).
ЗАБАВАПРОМО
   
   

ПЛОДНИ ДЕНОВИ

Календар на плодни денови

Најавете се за овде да ги гледате вашите плодни денови, без постојано да ги воведувате вашите податоци.

Ако сè уште не сте регистрирани, кликнете овде.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
 • 62%
 • 38%
Се испраќа...

(Вкупно: 5362 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“